زندگی نامه جورج سوروس

زندگی نامه جورج سوروس

جورج سوروس پس از نجات پیدا کردن از حمله نازی ها به مجارستان در زمان جنگ جهانی دوم در سال 1947، به انگلستان مهاجرت میکند و در دانشگاه اقتصاد لندن مشغول به تحصیل میشود.

سوروس در ابتدا کارش را به عنوان کارمند در بانک های انگلستان و سپس آمریکا آغاز کرد. او در سال 1973 اولین شرکت خود را به نام Soros fund تأسیس کرد ( بعد ها اسم شرکتش را به Quantum Endowment Fund تغییر داد). یک صندوق پوششی که باعث بوجود آمدن شرکت های زیر مجموعه بیشتری شد.

اما عمده شهرت جورج سوروس به عنوان یک سرمایه گذار افسانه ای در سال 1992 و در هنگام کاهش ارزش پوند انگلستان توسط دولت شکل گرفت. در آن سال سوروس میلیارد ها دلار پوند انگلیس را که قرض گرفته بود فروخت و پس از کاهش ارزش پوند توسط دولت، دوباره پوند خرید و در این بین یک میلیارد دلار سود کرد. افراد دیگری ام در آن زمان از اینکار سود کسب کردن اما حجم عظیم قماری که جورج سوروس انجام داد باعث شد تا ملقب به مردی بشود که بانک انگلستان را شکست داد.

هرچند غریزه جورج در سال 1994، حداقل در کوتاه مدت، باعث شکست خوردنش شد. او پیش­بینی می­کرد ارزش دلار در برابر ین ژاپن افزایش خواهد یافت اما در عوض دلار در تمام سال روند نزولی داشت و که باعث از دست دادن صد ها میلیون دلار در روز در ماه فوریه سال 1994 شد.

یکی دیگر از شرطبندی های جورج سوروس در زمان بحران مالی آسیا در سال 1997 در مقابل بات ،ارز رسمی کشور تایلند، بود گفته میشود سوروس در آن 1 میلیارد دلار از سرمایه خود را بر روی سقوط ارزش بات تایلند قمار کرد که در نهایت هنگامی­که بانک مرکزی تایلند مهماتش برای حمایت از ارز خود را از دست داد جورج سوروس بار دیگر پیروز شد.

مدتی بعد جورج سوروس توسط نخست وزیر تایلند متهم به دسیسه چینی علیه ارز های آسیایی شد اما سوروس در بیانیه ای اعلام کرد که چند ماه قبل از این بحران همه این ارز ها را شورت سل ( short sell) کرده بود.

اما خب همه این ها برای سوروس کافی نبود، در سال 2013 او یکبار دیگر روی کاهش ارزش ین ژاپن قمار کرد. او میدانست شینزو آبه، نخست وزیر ژاپن، درحال ایجاد تغییرات در سیاست های اقتصادی ژاپن میباشد و پیش­بینی می­کرد این سیاست ها باعث کاهش قیمت ین بشوند. در آن سال ارزش ین ژاپن 17 درصد کاهش داشت و شرکت سوروس 24 میلیارد دلار معامله کرده بود و 24 درصد از این معامله ها سود کسب کرد که چیزی حدود 5 میلیارد دلار می­شود.

درحال حاضر ارزش دارایی های شرکت مدیریت سرمایه سوروس به 28 میلیارد دلار رسیده است که باعث شده جورج سوروس به یکی از ثروتمندترین افراد جهان تبدیل بشود و از او به عنوان یک تریدر افسانه ای یاد شود.

  • اشتراک