پاول تودور جونز

پاول تودور جونز

در سال 1976 جونز پس از فارق التحصیلی از دانشگاه از یکی از دوستان خود، ویلیام دوناوانت، درخواست کرد اورا با بازار های مالی آشنا کند. دوناوانت پائول را به الی تولیس، یکی دیگر از دوستان خود که یک کارگزار بورس کالا بود، معرفی کرد. تولیس، پائول را استخدام کرد و به او معامله کردن را آموزش داد.

در آن زمان پائول برای شروع اولین معامله خود عجله زیادی داشت اما تولیس به او اجازه معامله نمی­داد او میگفت بازار تا 30 آینده وجود خواهد داشت اما آیا تو در بازار خواهی ماند؟ و درسی که او یاد گرفت این بود که برای موفق بودن در معامله گری باید برای مدت طولانی در بازار های مالی فعالیت کرد درحالی که بسیاری از معامله گران به دنبال ثروتمند شدن در مدت زمان کوتاه هستند.

چند ماه بعد پائول به علت شب بیداری در یک مهمانی شبانه و خوابیدن در ساعت کاری توسط تولیس اخراج شد.

پس از مدتی پائول در سن 24 سالگی به عنوان یک کارگزار کالا در شرکت E.F.Hutton & Co مشغول به کار شد و بعد از آن در سال 1980 شرکت مدیریت سرمایه خود را بنیان گذاری کرد.

دوناوانت و تولیس جزو اولین مشتریان شرکت مدیریت سرمایه او بودند، جونز با استفاده از تجربیات خود در بازار بورس کالا توانست اولین مشتری خود را بدست آورد که مبلغ 30 هزار دلار برای مدیریت به او پرداخت کرد و پس از آن مشتریان بیشتری از بازار های مالی مختلف بدست آورد.

یکی از اولین و بزرگترین موفقیت های پائول پیش­بینی دوشنبه سیاه در سال 1987 بود . پائول با استفاده از استراتژی های خاص خود پیش­بینی میکرد بازار سهام آمریکا سقوط سنگینی خواهد داشت هرچند افراد زیادی در آن زمان بخاطر رسیدن بازار به قله های جدید بسیار خوشحال بودند اما پائول با وجود مخالفت های فراوان در زمان این بحران توانست با استفاده از پوزیشن های شورت (short) بزرگ سرمایه خود را 3 برابر کند همچنین با شرط بستن روی سقوط بازار بورس توانست بیش از 100 میلیون دلار از شرکت خود درآمد کسب کند.

در سال 1990 و در زمان ترکیدن حباب در بازار جونز توانست 87 درصد سود توسط شورت کردن بدست آورد و درسال 1994 به اتهام نقض قوانین معامله گری در آمریکا در استفاده کردن از معامله شورت مبلغ 800 هزار دلار جریمه شد، پائول هیچوقت این اتهام را رد یا تأیید نکرد.

استراتژی های معاملاتی پائول تودور جونز

مهمترین دلیل موفقیت پائول استفاده از استراتژی های خاص خود است. اولین استراتژی پائول درسی بود که تولیس به آموخت، اگر میخواهی یک معامله گر موفق باشی باید برای مدت طولانی در بازی بمانی.

پائول معتقد است برای پیش­بینی آینده هر بازاری وقتی از نمودار میانگین 200 روز گذشته استفاده کنی هیچوقت جهت مخالف ترند بازار در بلند مدت حرکت نخواهی کرد، این دقیقا همان استراتژی ایست که توانست توسط آن دوشنبه سیاه را پیش­بینی کند و پس از بازگشت بازار از این سقوط سهمگین پائول دوباره با استفاده از این استراتژی به بازار برگشت و 200 درصد سود برای خود و مشتریانش کسب کرد.

استراتژی پائول مدیریت پورتفولیو کاملا واقع گرایانه است، او میگوید با قبول کنید شما قرار نیست همیشه در بازار سود کسب کنید، بعضی اوقات باید پورتفولیو خود را در حالت تدافعی بچینید و از بازار توقع زیادی نداشته باشید و خود را در پوزیشنی قرار ندهید که آسیب ببینید.

استراتژی دیگری که پائول از آن استفاده میکند نرخ ریسک و سود 5 به یک میباشد، به طور ساده پائول همیشه به دنبال موقعیت هایی است که ریسک نامتفارن 5 به یک داشته باشد، یعنی با ریسک کردن 1 دلار 5 دلار بدست آورد، او میگوید با این استراتژی حتی وقتی 80 درصد از تحلیل هایتان اشتباه باشد ضرر نمی­کنید.

  • اشتراک