بررسی رشد سهام بوئینگ

بررسی رشد سهام بوئینگ

تاریخچه بوئینگ

در سال 1909 میلادی ویلیام بوئینگ، یک کارآفرین ثروتمند آمریکایی، علاقه بسیاری به هواپیما ها پیدا کرده بود. او درسال 1910 کارخانه کشتی سازی هث (heath) را خریداری کرد و در سال 1915 به سراغ یادگیری خلبانی رفت و یک عدد هواپیما مدل Flying Birdcage Seaplane خریداری کرد. هواپیمای خریداری شده توسط بوئینگ در حین یکی از تمرین ها آسیب دید و هنگامی که ویلیام متوجه شد قطعات جایگزین برای تعمیر هواپیما تا ماه ها قابل دسترس نیست تصمیم گرفت خودش قطعات مورد نیاز خود را بسازد. برای اینکار او از یکی از دوستان خود به نام جورج وسترولت که یکی از مهندسان ارتش آمریکا کمک گرفت و او قبول کرد بر روی یک طرح بهبود یافته کار کند تا هواپیمای جدیدی به نام B&W Seaplane تولید کنند.

مراحل تولید این هواپیما با استفاده از امکانات و کارگران کارخانه کشتی سازی هث آغاز شد. در مراحل پایانی تولید هواپیما، وسترولت توسط ارتش آمریکا به ساحل شرقی منتقل شد و دیگر نمیتوانست بر روی طرح جدید کار کند. به همین دلیل وانگ تسو، یک مهندس چینی تحصیل کرده در آمریکا، توسط بوئینگ استخدام شد تا جایگزین وسترولت شود و تولید هواپیما را به پایان برساند. در 15 ژوئن 1916 هواپیمای B&W Seaplane اولین پرواز خود را انجام داد.

با مناسب دیدن شرایط جهت ورود به بازار تولید هواپیما، ویلیام بوئینگ کارخانه "محصولات هوایی اقیانوس آرام" را تأسیس کرد. در همان سال هواپیمای B&W به ارتش آمریکا پیشنهاد شد اما ارتش علاقه ای به خریداری این هواپیما نداشت و تولید عادی هواپیما ها تا سال 1917 که آمریکا به طور رسمی وارد جنگ جهانی اول میشود آغاز نشد. در سال ماه آپریل 1917 بوئینگ اسم شرکت خود را به " کارخانه تولید هواپیمای بوئینگ" تغییر داد. در همان سال با وارد شدن آمریکا به جنگ جهانی اول بوئینگ میدانست که ارتش نیازمند هواپیما خواهد بود به همین دلیل وانگ تسو، اولین مهندس بوئینگ، هواپیمای جدیدی به نام مدل C طراحی کرد که به اولین موفقیت تجاری بوئینگ تبدیل شد و ارتش آمریکا 50 عدد از این هواپیما را سفارش داد. و این نقطه آغاز کارخانه بوئینگ برای تبدیل شدن به بزرگترین تولیدکننده هواپیمای تجاری در جهان بود.

امروزه هواپیما های بوئینگ در بیش از 90 کشور دنیا مورد استفاده قرار میگیرد و 75% از هواپیما های تجاری دنیا توسط بوئینگ تأمین میشود همچنین این شرکت بزرگترین پیمانکار ساز فضایی آمریکا ( NASA) میباشد و بیش 159 هزار نفر در سراسر جهان برای این شرکت کار میکنند.

روند رشد ارزش سهام بوئینگ

همانطور که در نمودار مشاهده میکنید بوئینگ از اواسط سال 2017 رشد بی سابقه ای را تجربه کرده بود. در طی دوسال سهام این شرکت رشد پیوسته بسیار خوبی داشته و در ماه مارس سال 2019 به بالاترین پیک تاریخی خود یعنی به قیمت 440 دلار رسیده بود. با شروع پاندمی ویروس کرونا کم کم کل بازار بورس جهان تحت تأثیر قرار گرفت اما شرکت های هواپیمایی خیلی زودتر و با شدت بیشتری ارزش سهام خود را از دست دادند. هرچند 20 ماه گذشته برای سرمایه گذاران در صنایع هوایی مانند کابوس بوده است اما این بازار به خبر کشف واکسن کرونا توسط شرکت فایزر (Pfizer) واکنش خوبی نشان به طوری که ارزش سهام بوئینگ از 146 دلار به 180 دلار رسید.

تحلیل ها نشان میدهد تمام شدن پاندمی و بازگشایی مرز های هوایی با افزایش سفر های هوایی همراه خواهد بود به طوری که شرکت بوئینگ میتواند در عرض چند ماه همه ضرر های خود را از زمان آغاز بیماری کرونا را جبران کند. این اتفاقات منجر به شرایطی شده اند که الان این سهم به یکی از بهترین فرصت های سرمایه گذاری تبدیل بشود.

  • اشتراک